Aktualności

Zobacz więcej
Betania? Gotowi do działania!
foto. Małgorzata Wirkowska

Betania? Gotowi do działania!

| Autor: Anna Śliwowska

Do Światowych Dni Młodzieży pozostało 243 dni. Wolontariusze Betanii zakasują rękawy i pracują ciężko na sukces ŚDM.

Drużyna

Betanię tworzy ponad 600 wolontariuszy. Są wśród nich licealiści, są studenci, są też osoby pracujące, mające rodziny i dzieci. Wszyscy oddają swoje siły, czas i niejednokrotnie środki, by jak najlepiej przygotować się do Dni w Diecezji i do wyjazdu do Krakowa w lipcu 2016 roku.

Rób to, co najlepiej potrafisz

Wolontariusze działają w jedenastu sekcjach: modlitewnej, ewangelizacyjnej, logistycznej, muzycznej, finansowej, językowej, informatycznej, medialno-promocyjnej, liturgicznej, wolontariatu, kulturowej i medialno-marketingowej. Każdy wolontariusz ma szansę działać w tej dziedzinie, w której czuje się mocny. To dobra motywacja do rozwijania talentów i pasji. Sekcje mają swoich koordynatorów, którzy często dzielą czas między pracę, rodzinę, a wolontariat w Betanii. Wszyscy jednak wiedzą jaki jest cel – jak najlepsze przygotowanie Dni w Diecezji.

Parafie i szkoły

Wolontariat Światowych Dni Młodzieży działa nie tylko na szczeblu ogólnodiecezjalnym. W archidiecezji powołane zostały jednostki parafialne, które równie prężnie wykonują ogrom pracy. Zbierają środki nie tylko na organizację ŚDM czy Bilet dla Brata, ale też na wyjazd młodzieży z diecezji do Krakowa. Sprzedają własne kalendarze, kartki i ozdoby świąteczne. Podobne inicjatywy można zobaczyć w szkołach, gdzie wolontariusze zbierają fundusze na Bilet dla Brata sprzedając gofry czy ciasta.

Serca gotowe

Betania przygotowuje się nie tylko od strony technicznej, ale również, a może przede wszystkim duchowej. Nie brakuje modlitwy w intencji ŚDM. Co miesiąc wolontariusze gromadzą się na wspólnej Mszy świętej. Organizowane są spotkania modlitewne i formacyjne, by od strony duchowej każde serce było przygotowane na spotkanie z ludźmi z całego świata, a przede wszystkim z Ojcem Świętym w Krakowie.

Polska gościnność

Można było mieć obawy, czy ludzie chętnie otworzą swoje domy i serca na przyjęcie pielgrzymów. Z każdym tygodniem widać jednak, że gorących serc nie brakuje i polska gościnność nie jest jedynie przysłowiowa. Za tym stanem rzeczy stoi ogromna praca sekcji ewangelizacyjnej, która jeździ po parafiach diecezji i mówi o ŚDM, jednocześnie zapraszając rodziny, by przyjęły do swoich domów młodzież ze świata.

Zaproszenie

Nie próżnuje również sekcja medialna, która do różnych europejskich parafii wysyła kartki świąteczne z życzeniami. Zamieszcza tam również zaproszenie przyjazdu do Archidiecezji Białostockiej na Dni w diecezji. Wolontariusze działają również w przestrzeni mediów społecznościowych zamieszczając filmiki promocyjne zapraszające do przyjazdu do Białegostoku. Hasłem Światowych Dni Młodzieży są słowa: Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. Stolica Podlasia jest szczególnie związana z Miłosierdziem Bożym. Nazywana jest nawet Miastem Miłosierdzia. To tu, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, spoczywają doczesne szczątki błogosławionego księdza Michała Sopoćko, spowiednika św. Faustyny. 

comments powered by Disqus