Aktualności

Zobacz więcej
Symbole bożonarodzeniowe: opłatek

Symbole bożonarodzeniowe: opłatek

| Autor: Julia Łata

Biały chleb znakiem symbolizującym wspólnotę.

Słowo opłatek pochodzi z języka łacińskiego - oblatum oznacza dar ofiarny.

Spożywanie wieczerzy wigilijnej poprzedza dzielenie się białym opłatkiem, w tradycji polskiej bardzo cienkim, przaśnym chlebem.

Skąd wziął się zwyczaj łamania opłatkiem? Tradycja ta wywodzi się od pierwszych chrześcijan, którzy dzielili się chlebem na znak, że są wspólnotą. W Polsce ten zwyczaj pojawił się pod koniec XVIII w. i przetrwał do dziś.

Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
przy wzejściu pierwszej gwiazdki wieczornej na niebie,
ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,
najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.

C. K. Norwid

Opłatek wigilijny jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Dzielenie się nim na początku wieczerzy wigilijnej wyraża chęć bycia razem, bo przecież ludzie skłóceni nie zasiadają do wspólnego stołu. Dzieląc się opłatkiem składamy sobie życzenia wszelakiego dobra, zarówno materialnego, jak też duchowego. Dobro materialne symbolizuje materia opłatka - chleb.

Opłatek wigilijny jest dla chrześcijanina przede wszystkim nawiązaniem do potrzeby spożywania Chleba biblijnego, z którym utożsamił się sam Chrystus, czyli do odżywiania się Eucharystycznym chlebem.

Niech dzielenie się opłatkiem dla każdego z nas będzie momentem przebaczenia i pogodzenia się z przeszłością i niech napełni nasze serca radością i wprowadzi w świąteczną i rodzinną atmosferę.

comments powered by Disqus