Aktualności

Zobacz więcej
Niedziela Palmowa. Wstęp do Wielkanocy

Niedziela Palmowa. Wstęp do Wielkanocy

| Autor: Joanna Zdunik

20 marca Kościół obchodzi Niedzielę Palmową, otwierającą Wielki Tydzień przed Wielkanocą. Z tej okazji wierni tradycyjnie święcą palmy, odbywa się również uroczysta procesja do kościoła.

Niedziela Palmowa, określana w historii także Małą Paschą czy Dominicą in Palmis, przygotowuje nas do Paschy Pana. To właśnie tydzień przed zmartwychwstaniem Chrystusa, jak podaje Ewangelia, Jezus wjechał na osiołku do Jerozolimy. Tłum witał Go słowami: „Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie” oraz rzucanymi Mu pod nogi płaszczami i gałązkami.

Poświęcenie palm wprowadzono dopiero w XI wieku, jednak uroczyste rozpoczęcie Mszy Świętej odbywało się już znacznie wcześniej. Jeszcze pięćdziesiąt lat temu istniała w Polsce tradycja zamykania bram świątyni przed wpuszczeniem do niej zgromadzonych wiernych. Kapłan uderzał w nie trzy razy krzyżem i dopiero wtedy kościół stawał otworem. Miało to przypominać wiernym o tym, że dzięki śmierci Jezusowej otwarta nam została droga do Nieba.

Natomiast nazwa Niedzieli Palmowej pochodzi właśnie od palem, o które w Polsce trudno, plecie się je więc głównie z suszonych kwiatów, kłosów zbóż oraz traw. Przywędrowały one do naszego kraju z okolic Wilna, tradycyjnie bowiem polskie palmy przygotowuje się z gałązek wierzby, malin i porzeczek. Zdobi się je kwiatami z bibuły i wstążkami. W wielu parafiach odbywają się coroczne konkursy na najdłuższą czy najpiękniejszą palmę. Ze spalonych w Wielką Sobotę palem powstaje popiół wykorzystywany w Środę Popielcową następnego roku.

W historii różnie obchodzono ostatnią Niedzielę przed Wielkanocą. Podczas gdy w Jerozolimie uroczyście odtwarzano wjazd Zbawiciela do miasta, w Rzymie była to wyłącznie Niedziela Męki Pańskiej, kiedy to śpiewano Pasje. W IX wieku tradycje połączyły się i aż do dzisiaj Niedziela Palmowa ma podwójny charakter; jest więc nie tylko radosną procesją upamiętniającą wydarzenie sprzed wieków, ale też ukazaniem męczeńskiej śmierci Chrystusa, którą słyszymy w odczytywanej tego dnia Ewangelii. Połączenie to podkreśla związek pomiędzy triumfem Chrystusa a jego śmiercią na krzyżu. To przez ten krzyż otwiera się nam droga do Nieba.

Niedziela Palmowa wprowadza nas w wydarzenia Wielkiego Tygodnia, jest początkiem Jezusowej drogi poprzez Wieczernik, modlitwę w ogrodzie Getsemani, Jego pojmanie i uwięzienie oraz wreszcie drogi krzyżowej i śmierci. Po czterdziestodniowym poście czeka nas jednak zmartwychwstanie Chrystusa, Wielka Noc, dzięki której mamy szansę po raz kolejny zaprosić Jezusa do naszych serc.

comments powered by Disqus