Aktualności

Zobacz więcej
Rodziny naszej diecezji przyjmą w lipcu 850 pielgrzymów

Rodziny naszej diecezji przyjmą w lipcu 850 pielgrzymów

W lipcu rodziny z Białegostoku i okolic przyjmą pielgrzymów przybywających na Dni w Diecezjach. Przed ŚDM w Krakowie przybędzie do Białegostoku i okolic 850 pielgrzymów ze wszystkich stron świata.

Jak informuje Anna Marchel, koordynator ds. rodzin przyjmujących pielgrzymów na ŚDM, w 43 parafiach archidiecezji białostockiej gotowość do przyjęcia podróżnych zgłosiło 636 rodzin oferujących 1819 miejsc, w których zostanie przyjętych 935 osób. Młodzi przyjadą z 12 krajów, m.in. z Rosji, Gabonu, Angoli, Litwy, Argentyny, Szwajcarii, Włoch i USA.

Przygotowując się do podjęcia gości z całego świata, gospodarze korzystają z kursów językowych. Zajęcia te organizowane są przez sekcję lingwistyczną ŚDM archidiecezji białostockiej i mają na celu przybliżenie podstawowych zwrotów używanych w językach obcych, czyli ułatwienie rodzinom komunikacji z pielgrzymami.

- Chcę poznać język, żeby móc lepiej porozumieć się z osobami, które przyjadą. Lubię też uczyć się czegoś nowego i podejmować wyzwania, a kurs językowy z pewnością nim jest – mówi Grażyna Baranowska, analityk z Białegostoku, która latem będzie przyjmowała pielgrzymów do domu.

- Obecnie odbywają się 4 kursy językowe w 6 grupach: 2 równoległych angielskiego, 2 równoległych hiszpańskiego, 1 francuskiego i 1 włoskiego. Grupy są kilkunastoosobowe. Kursy cieszą się zainteresowaniem wśród rodzin, chociaż uczęszczają na nie także wolontariusze ŚDM. Są one na poziomie podstawowym oraz w tematyce mającej umożliwić gospodarzom jak najlepszą komunikację z pielgrzymami – informuje Gabriela Girejko, koordynator diecezjalnej sekcji lingwistycznej.

Zajęcia językowe to jednak nie wszystko.Jak wspomina Anna Baranowska, koordynator ŚDM w parafii św. o. Pio w Białymstoku: – Organizujemy w parafii spotkania modlitewne przeznaczone zarówno dla wolontariuszy jak i dla rodzin przyjmujących pielgrzymów. Niezwykle istotne jest bowiem przygotowanie wewnętrzne do tego spotkania.

- Obserwując innych ludzi, którzy drugiemu człowiekowi ofiarują coś za darmo, czułam potrzebę, by coś zrobić. Kiedyś sama korzystałam z gościnności innych ludzi, a w ten sposób chciałabym jakoś odwdzięczyć się dobrem za otrzymane dobro – mówi o ŚDM pani Grażyna. - Jest to coś niezwykłego, oglądać radość tylu młodych ludzi, którzy mogą się spotkać - dodaje.

Wszystkie przygotowania rodzin, zarówno te zewnętrzne, jak i wewnętrzne, zostaną zwieńczone Dniami w Diecezji, które odbędą się między 20 a 25 lipca. Cała młodzież wyruszy następnie na spotkanie z papieżem do Krakowa, gdzie przebywać będzie od 26 do 31 lipca 2016 r.

Sylwia Baranowska

comments powered by Disqus