Światowe Dni Młodzieży

Zobacz więcej

Idea i historia

Na początku zapraszamy Cię do zapoznania się z ideą ŚDM i do cofnięcia się parę lat wstecz...

Czym są Światowe Dni Młodzieży?

ŚDM to wielkie międzynarodowe spotkania młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami,duszpasterzami, biskupami i papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Celem organizowanych Dni jest przeżycie wielkiej wspólnoty Kościoła Powszechnego, słuchanie słowa Bożego, sprawowanie sakramentów Pokuty i Eucharystii oraz radosne głoszenie Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela.

ŚDM - Papież i Młodzi. Razem.

Pomysłodawcą i inicjatorem był błogosławiony Jan Paweł II, który zgromadził młodych w Rzymie (1984, 1985, 2000), Buenos Aires (1987), Santiago de Compostela (1989), Częstochowie (1991), Denver (1993), Manili (1995), Paryżu (1997) i Toronto (2002).

Dwa pierwsze spotkania (1984, 1985) nie były jeszcze Światowymi Dniami Młodzieży. To jednak one dały papieżowi impuls do podjęcia tej błogosławionej inicjatywy, która trwale wpisała się w życie Kościoła. Wiele piosenek, które być może znasz od zawsze, pochodzą właśnie z tych spotkań, np. Abba Ojcze z Częstochowy (1991) czy Emmanuel z Rzymu (2000).

Po śmierci Jana Pawła II, papież Benedykt XVI przewodniczył spotkaniom w Kolonii (2005), Sydney (2008) i Madrycie (2011).

W lipcu 2013 r. miało miejsce ostatnie spotkanie międzynarodowe w Rio de Janeiro, gdzie z młodzieżą spotkał się papież Franciszek. On także ogłosił, że następne spotkanie młodych odbędzie się w 2016 roku w Krakowie.

Hymn ostatniego spotkania międzynarodowego w Rio 2013: 

http://www.youtube.com/watch?v=Qb31OKNCKwA


Ustanowienie ŚDM i podwójna forma spotkań

Jako datę ustanowienia Światowych Dni Młodzieży przyjmuje się 20 grudnia 1985 r., kiedy to Jan Paweł II wyraził pragnienie, by Światowe Dni Młodzieży odbywały się co roku w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne, a co dwa lub trzy lata w wyznaczonym przez niego miejscu jako spotkanie międzynarodowe. W tym roku po raz pierwszy także w naszej archidiecezji będziemy przeżywać Światowe Dni Młodzieży. 11-13 kwietnia to data, którą warto sobie zarezerwować, by w łączności z całym Kościołem cieszyć się ze wspólnej radości spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem. Nie jest to zwykłe spotkanie, ale część i etap przygotowujący ŚDM w Krakowie w 2016 r.

Znaki ŚDM: Krzyż i Ikona 

Spotkaniom towarzyszą dwa szczególne znaki, podarowane przez Jana Pawła II, którymi są Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Znaki te nie tylko są z młodymi podczas ŚDM, ale non-stop krążą po świecie, gromadząc na modlitwie i adoracji setki, a nawet tysiące młodych każdego dnia. Ich peregrynacja w naszej archidiecezji przypada na 28 czerwca – 11 lipca 2015 r.

                                                                                                                             źródło: www.rio13.pl

W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia, znaki te Ojciec Święty przekaże w Rzymie polskiej młodzieży i rozpocznie się peregrynacja Krzyża ŚDM i Ikony MB po polskich diecezjach oraz kilkunastu krajach Europy Wschodniej. Także z naszej archidiecezji zostali wydelegowani przedstawiciele do udziału w tym spotkaniu. Po powrocie na pewno zdadzą relację, którą będziesz mógł znaleźć na tej stronie.

                                                                                                                          źródło: www.rio13.pl

Ile czasu trwają ŚDM

ŚDM są spotkaniem wielodniowym. Obecnie mają one dwie zasadnicze części: pierwsza to "Dni w Diecezjach", kiedy młodzież przebywa na terenie całego kraju, który jest gospodarzem spotkania; druga to "Wydarzenia Centralne", czyli tygodniowy pobyt młodzieży w głównym mieście organizacyjnym.

Jaki jest cel "Dni w Diecezjach"?

Struktura "Dni w Diecezjach" zależy od charakterystyki i stylu goszczącej diecezji; jest to czas na wzajemne poznanie, integrację, poznanie kultury i topografii danego regionu. Na tym etapie nie brakuje wycieczek turystycznych, wspólnych zabaw, a także zaangażowania społecznego w różne dzieła i projekty przygotowane przez organizatorów.

Jak wygląda struktura całego tygodnia ŚDM?

Po zakończeniu "Dni w Diecezjach", wszyscy udają się do diecezji, którą Ojciec Święty wyznaczył jako miejsce przeżywania wydarzeń centralnych. Młodzież gromadzi się tam na okres całego tygodnia. W poniedziałek przyjeżdża w dane miejsce, we wtorek uczestniczy w ceremonii otwarcia, w środę, czwartek i piątek bierze udział w katechezach i festiwalu młodych, w sobotę pielgrzymuje na miejsce czuwania i uczestniczy w wieczornym spotkaniu z Papieżem, a w niedzielę bierze udział w uroczystej Mszy św. kończącej dany ŚDM.