Aktualności

Zobacz więcej
Diecezjalne Światowe Dni Młodzieży - dzień 1

Diecezjalne Światowe Dni Młodzieży - dzień 1

| Autor: K.S.

"Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie" - oto temat, który gromadzi nas na XXIX Światowych Dniach Młodzieży w Białymstoku.

Dzisiejszy dzień spędziliśmy w Zespole Szkół Katolickich. Mieliśmy okazję wysłuchać konferencji pana Przemysława Babiarza, który opowiedział nam o swojej wierze. Otwarcie przyznał, że nie wstydzi się Jezusa. Nawiązując do swego dziennikarskiego doświadczenia, mówił nam o rozpoznawaniu prawdy od fałszu w natłoku informacji. Zwrócił uwagę na fakt, że emocje zazwyczaj nie idą w parze z rozumem, co bardzo często utrudnia nam podejmowanie właściwych wyborów. Nasz gość podkreślił jednak, że media są również wykorzystywane przy akcjach ewangelizacyjnych, takich jak „Nie wstydzę się Jezusa!”. To właśnie wiara i wspólnota pomagają dokonać świadomego wyboru, który pozytywnie oddziałuje na nasze życie. Nie możemy dać sobie wmówić, że religia jest prywatną sprawą człowieka. Religia jest też sprawą społeczeństwa - buduje więzi i relacje międzyludzkie, a także wzbudza zaufanie. Pan Przemysław chętnie nawiązywał do swojej pracy podczas międzynarodowych wydarzeń sportowych, a także z zadowoleniem oznajmił, że mało który sportowiec stosuje się do prośby o niemanifestowanie swojej wiary (np. poprzez robienie znaku krzyża) podczas wydarzeń sportowych.

Wielką radością było dla nas spotkanie z Pasterzami naszej Archidiecezji. Swoje słowo skierował zarówno Ksiądz Arcybiskup Edward Ozorowski, jak i Ksiądz Biskup Henryk Ciereszko. Wszyscy chętnie zadawaliśmy pytania wszystkim naszym gościom. Najbardziej ciekawiło nas, jak wygląda codzienna relacja dziennikarza z Bogiem oraz czy pan Przemysław należy do jakiejś wspólnoty. Uśmiech na twarzach wywołało również pytanie, czy nazwisko pomagało mu w kontaktach z kobietami. Ksiądz Arcybiskup natomiast otrzymał szereg pytań o jego ostatnią wizytę u papieża Franciszka. Chętnie podzielił się również swoimi doświadczeniami związanymi z młodzieżą, harmonogramem dnia oraz pasjami. Dowiedzieliśmy się o jego zamiłowaniu do jazdy rowerem oraz reakcji na wiadomość o nominacji na metropolitę białostockiego: „No cóż, stało się!”, co wywołało salwę śmiechu wśród zgromadzonych. Wspomniał również Jana Pawła II, wielkiego przyjaciela młodzieży, który zapoczątkował spotkania młodzieży i pokładał w nich wielką nadzieję: „Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście światłem świata!”

Mieliśmy okazję również wziąć udział w spotkaniach małej grupy, które przeprowadzili klerycy z Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego. Wspólnie rozmawialiśmy o Bogu w naszym życiu - czy wierzymy w żywego, czy może martwego Boga. Chcemy wspólnie wychodzić z grobu naszych złych przyzwyczajeń, a przede wszystkim złego postrzegania Boga i zauważyć jego prawdziwe działanie w naszej codzienności.

Nasze dzisiejsze spotkanie to nie tylko czas konferencji i spotkań, ale przede wszystkim modlitwy. Podczas Godziny Prawdy staraliśmy się odkryć realny obraz samego siebie. Pomagał nam w tym ks. Kamil Dąbrowski, kl. Rafał Zakrzewski oraz Monika, która podzieliła się swoim świadectwem, jak przez sakrament pokuty i pojednania Bóg wyzwolił ją z fałszywego obrazu siebie samej. Ks. Kamil przywołał znaną historię z życia Papieża Polaka, gdy spytano go o najważniejsze słowa w Piśmie Świętym. Jego odpowiedź brzmiała: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli!”. My również staraliśmy się ją poznać, szczególnie poprzez szczery rachunek sumienia. Wspólnie adorowaliśmy Krzyż, który jest symbolem wszechogarniającej miłości Boga. Mieliśmy okazję odczuć ją w wyjątkowy sposób podczas sakramentu pokuty i pojednania.

Jutro czeka nas trzecia odsłona Diecezjalnego Dnia Młodzieży. Tym razem zgromadzimy się na jutrzni, wręczeniu nagród II Festiwalu Palm oraz wspólnej Eucharystii, podczas której zostanie powołany Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży w naszej archidiecezji. Przekazana zostanie także Kanonizacyjna Iskra Bożego Miłosierdzia, a ksiądz Janusz Kopczyński opowie nam o Światowych Dniach Młodzieży.

Serdecznie zapraszamy!

comments powered by Disqus