Aktualności

Zobacz więcej
Betania na szkoleniu wolontariuszy hybrydowych
fot. Kamil Janowicz

Betania na szkoleniu wolontariuszy hybrydowych

- Każdy z was chce dać cząstkę siebie. Nie pozostaliście obojętni, tylko przyjęliście to wezwanie. Od trzech lat jesteście żywymi reklamami Pana Boga - mówił do wolontariuszy ks. Krzysztof Dukielski.

Od 5 do 7 lipca w Krakowie odbywało się szkolenie wolontariuszy hybrydowych ŚDM. Hybrydowi to grupa wolontariuszy, która w tygodniu przed Wydarzeniami Centralnymi będzie wraz z pielgrzymami w swoich diecezjach i dopiero 25 lipca przyjedzie do Krakowa. Jest ich około trzystu. Ze względu na ich zaangażowanie w Dni w Diecezji szkolenie odbywa się na początku lipca. 5-7 lipca to pierwszy termin, w którym przyjechali młodzi z całej Polski. Kolejna grupa będzie się szkolić od 8 do 10 lipca.

Szkolenie zostało przygotowane przez sekcję wolontariatu ŚDM we współpracy z trzema innymi sekcjami, w których posługiwać będą wolontariusze hybrydowi: sekcją komunikacji, sekcją katechez i odpowiedzialnymi za Kwaterę Polską. Całość została podzielona na szkolenia ogólne i szczegółowe. W wolontariacie hybrydowym będzie działać dwunastu wolontariuszy Betanii: w pierwszym terminie w szkoleniu wzięło udział ośmiu z nich.

Część ogólna

W pierwszej części szkolenia ogólnego ponownie przybliżono rys historyczny ŚDM oraz przekazano informacje o obszarach pracy wolontariuszy hybrydowych. Będą to: centrum medialne, katechezy i kwatera polska. Omówiono też podział sektorów na krakowskich Błoniach i Campusie Misericordiae. W minimalnym stopniu sekcja wolontariatu przedstawiła też pracę wolontariuszy w sektorach. Druga część szkolenia ogólnego objęła kwestie bezpieczeństwa przedstawione przez policję i ABW oraz kurs pierwszej pomocy.

Każdy z wolontariuszy będzie miał konkretne zadanie, bo każdy jest potrzebny, bo każda praca jest ważna. Jak mówił ks. Krzysztof Dukielski w czasie homilii na mszy dla wolontariuszy hybrydowych: -Tutaj, w Krakowie, tysiące ludzi będzie zmieniać swoje życie. Będą się działy cuda, a wy jesteście ważnym punktem w tym dziele. Bóg was wybrał.

Ks. Krzysztof podkreślał też, że ważna jest modlitwa, to, by każdy był napełniony Duchem Świętym. I to, żeby każdy, kto przyjedzie do Krakowa, mógł zobaczyć Boże Miłosierdzie właśnie w wolontariuszach.

Część specjalistyczna

Część specjalistyczna objęła trzy obszary: katechezy, komunikację i kwaterę polską. Wolontariusze każdego z obszarów mieli szkolenie w innym miejscu i z innym ekspertem. Wolontariusze z Białegostoku zostali posłani do katechez i komunikacji. O swojej pracy w drugiej połowie lipca opowiada Sarra Saidi:

-Będę pomagać przy katechezach na stadionie Cracovii lub w Tauron Arenie. Konkrety organizatorzy wyślą nam pocztą elektroniczną.

Wiadomo, że katechezy będą odbywać się w środę, czwartek i piątek w godzinach od 9.00 do 12.00. Zostaną zakończone mszą świętą o godzinie 11.00. Będą rozrzucone po całym mieście. Na stadionie Cracovii odbędą się katechezy w języku polskim, w Tauron Arenie - w języku angielskim.

Hybrydowi z Białegostoku zostali również zaproszeni do współpracy w centrum medialnym. Obszar ten obejmie pisanie tekstów, robienie zdjęć, pracę w biurze prasowym czy też w social mediach.

- Będę posługiwał jako fotograf. Poznałem swój plan pracy, wiem też, jak mam przesyłać zdjęcia do sztabu - mówi Kamil Janowicz.

Także Patrycja Sikorska dzieli się tym, jak będzie wyglądać jej praca podczas ŚDM w Krakowie.

-Trafiłam do Biura Prasowego. Jednym z moich zadań będzie opieka i pomoc dziennikarzom.

Wolontariusze hybrydowi zajmą się również pisaniem tekstów i przygotowywaniem materiałów z wydarzeń, zwłaszcza z Festiwalu Młodych. W tej grupie wolontariuszy są m.in. ks. Rafał Arciszewski, Izabela Średzińska i Małgorzata Wirkowska. Ich posługa będzie polegała na stworzeniu jednego materiału w ciągu dnia.

-Nie chcemy was za bardzo obciążać. Jeden tekst do napisania dziennie zupełnie wystarczy, biorąc pod uwagę realia pracy podczas Światowych Dni Młodzieży - mówiła podczas szkolenia Marta Łysek, odpowiedzialna za polską redakcję wolontariuszy:

Zakończenie

W czwartek, w ostatnim dniu szkolenia odbyła się msza święta pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Dukielskiego. Na zakończenie ks. Krzysztof mówił:

- Zrobiliście raban w Polsce. Teraz wróćcie do swoich diecezji i przygotujcie wspaniale ŚDM. Czekamy później na was w Krakowie.

Małgorzata Wirkowska

comments powered by Disqus