Aktualności

Zobacz więcej
Konferencja prasowa dotycząca organizacji ŚDM w Białymstoku
fot. Katarzyna Kakowska

Konferencja prasowa dotycząca organizacji ŚDM w Białymstoku

- Miasto Białystok od początku włączyło się w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży - mówił na konferencji prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W środę, 13 lipca odbyła się konferencja prasowa dotycząca organizacji oraz przygotowań Dni w Diecezji poprzedzających Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. W konferencji uczestniczył prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Edyta Mozyrska, dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Sportu oraz ks. Rafał Arciszewski, koordynator przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji białostockiej.

Spotkanie rozpoczęła Izabela Agata Średzińska,rzeczniczka Centrum Diecezjalnego ŚDM Betania. Przybliżony został dokładny harmonogram wydarzeń podczas Dni w Diecezji oraz podana liczba pielgrzymów, których będzie gościł Białystok od 20 do 25 lipca. Podziwiać piękno naszego regionu będzie miało możliwość blisko 800 pielgrzymów z 18 krajów - m.in. z Zambii, Angoli, Szwajcarii, Litwy oraz Włoch. Został także zaprezentowany pakiet diecezjalny, który zostanie wręczony przybyłym gościom. W jego skład wchodzi bilet uprawniający do darmowych przejazdów i wejść do jednostek kultury, mapa Białegostoku, gadżety promujące Podlasie oraz informator turystyczny.

- Cieszę się z tego, że przygotowania są zapięte prawie na ostatni guzik. Liczymy, że dla osób, które przyjadą, będą to wspaniałe dni, a Białystok będzie miał okazje do zaprezentowania naszej tradycyjnej podlaskiej gościnności. Będzie to czas radowania się z tego, że młodzi chcą spotkać się z Ojcem Świętym i poznać kulturę naszego kraju, a w czasie Dni w Diecezji także naszego regionu - mówił Tadeusz Truskolaski.

23 lipca pielgrzymi będą uczestniczyć w wycieczkach turystycznych do atrakcyjnych zakątków regionu. Odwiedzą m.in. Białowieski Park Narodowy, Supraśl, Korycin oraz Kurowo. Będzie to niezwykła okazja do zaprezentowania bogactwa kulturowego oraz tradycji Podlasia.

- Miasto Białystok zaangażowało się w Dni w Diecezji licząc na to, że przybyli goście będą po trosze „ambasadorami” naszego miasta. Oferujemy im zwiedzanie naszych instytucji kulturowych - mówiła Edyta Mozyrska, dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Sportu. - Będzie to doskonały czas na promocje naszego regionu na całym świecie. Do udziału w wydarzeniach religijnych i kulturowych zachęcamy także mieszkańców Białegostoku.

Koordynator wolontariatu Betania przybliżył aspekt duchowy tego wydarzenia.

-Bł. ks. Michał Sopoćko został patronem miasta Białegostoku, dlatego też temat Bożego Miłosierdzia jest obecny i bliski naszemu miastu. 21lipca młodzież weźmie udział w uroczystej procesji ulicami Białegostoku do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie zapalą specjalnie przygotowane na tę okazję lampiony. Chcemy, aby ta iskra miłosierdzia została zaniesiona na wszystkie krańce świata - mówił ks. Rafał Arciszewski.

W działania wolontariatu podczas Dni w Diecezji włączyło się 600 wolontariuszy. Trzystu wolontariuszy będzie posługiwało w parafiach, gdzie zostaną ugoszczeni pielgrzymi. Pociąg do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży odjedzie 25 lipca o 7:45. Skorzysta z niego blisko 300 pielgrzymów oraz 480 mieszkańców naszego miasta, jak również chętni z sąsiednich diecezji.

Podczas konferencji padło pytanie dotyczące zagrożeń związanych z wydarzeniem na tak dużą skalę oraz przygotowania służb mundurowych. - Wszystkie dostępne środki są skierowane na zapewnienie bezpieczeństwa. Służby są uczulone oraz odpowiednio przygotowane, aby zapobiegać wszelkim zagrożeniom - w tym zagrożeniom terrorystycznym. W ostatnim czasie odbyły się także dodatkowe spotkania służb sanitarno-epidemiologicznych - powiedział prezydent miasta.

- Nie wolno nam zapomnieć, że to, co się wydarzy, jest wynikiem przygotowań poczynionych przez wielu młodych ludzi w ciągu ostatnich dwóch i pół roku - podsumowuje koordynator ŚDM w Archidiecezji Białostockiej.

Laura Maksimowicz

comments powered by Disqus