Aktualności

Zobacz więcej
Pan Jezus jest z nami, a my z Nim - Dni w Diecezji

Pan Jezus jest z nami, a my z Nim - Dni w Diecezji

Białystok, lipiec, pięć dni, prawie 800 pielgrzymów z całego świata oraz ponad 300 wolontariuszy. Co się za tym kryje?

Światowe Dni Młodzieży zbliżają się wielkimi krokami. Jest to okazja to świętowania wiary w Chrystusa z osobami ze wszystkich kontynentów. W 1991 r. spotkanie z Janem Pawłem II odbyło się w Częstochowie. Po 25 latach Polacy mają okazję być gospodarzami ponownie, tym razem pod przewodnictwem Papieża Franciszka. Podczas Dni w Diecezjach w diecezji białostockiej młodzi m. in. ze Szwajcarii, Zambii, Litwy oraz Włoch będą mieli możliwość przygotowywać się do wydarzeń centralnych w Krakowie. Wolontariusze Betanii z księdzem Rafałem Arciszewskim na czele organizują te wydarzenia od początku powstania wolontariatu. Ksiądz Rafał, zapytany o oczekiwania związane z tym czasem, odpowiada:

- Przede wszystkim wierzę mocno, że będzie to czas wielkiego działania Ducha Świętego. Że gości, wolontariuszy i rodziny przyjmujące pielgrzymów połączy wielka jedność. Wspólne przeżywanie tego czasu ma stać się spełnieniem całej naszej ponaddwuletniej pracy i przygotowań. W sposób szczególny oczekuję, że doświadczenie czasu Dni w Diecezji, a potem Światowych Dni Młodzieży stanie się iskrą, która zapali młodych ludzi do głębszej relacji z Bogiem, do wchodzenia we wspólnoty, tworzenia nowych.

20 lipca goście, którzy przybędą do naszego miasta, zostaną przywitani na Stadionie Miejskim. Kilka grup przyjedzie na stadion już 18 lipca. Tam każdy z nich otrzyma Pakiet Diecezjalny, w którego skład wchodzi bilet uprawniający do darmowych przejazdów i wejścia do jednostek kultury, mapa Białegostoku, gadżety promocyjne naszego regionu oraz informator turystyczny. Pielgrzymi będą zakwaterowani u rodzin w parafiach na terenie Archidiecezji Białostockiej. Na stadionie odbędzie się również Msza Święta oraz integracja goszczących z pielgrzymami.

Następnego dnia przybyła młodzież weźmie udział w modlitwie Anioł Pański zorganizowanej na Kampusie Politechniki Białostockiej. Po zwiedzaniu najciekawszych miejsc Białegostoku nastąpi uroczysta Msza Święta w Archikatedrze Białostockiej, która oficjalnie rozpocznie Dni w Diecezji. Dzień zakończy procesja z lampionami , która przejdzie ulicami miasta do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz czuwanie modlitewne połączone z posługą muzyczną wolontariuszy Betanii oraz pantomimą.

-Wiele mszy świętych czy adoracji poświęcam intencji ŚDM, organizacji, ale bardziej zależy mi na tym, żeby młodzi byli coraz bliżej Boga i Kościoła, aby tutaj podejmowali życiowe decyzje, żeby mogli w Kościele czuć się potrzebni i kochani. Jak ja się przygotowuję? Oddałem cały swój czas, zdolności i siły, i trudności - wspomina koordynator Betanii.

12 października 2008 roku miał miejsce Cud Eucharystyczny w Sokółce.Od tego momentu kościół św. Antoniego stał się celem wielu pielgrzymek oraz szczególnym miejscem modlitwy. Dlatego wolontariusze organizują dla młodych gości wyjazd do Sokółki, by mogli poznać historię tego urokliwego miejsca. Po obiedzie nastąpi przejazd do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie, gdzie nastąpi Misterium Męki Pańskiej na gitarę, perkusję i piasek – „Dźwięki w Godzinie Ciszy”. Odbędzie się także modlitwa przy prawie pięciometrowym Krzyżu wykonanym z okazji wizyty pielgrzymów. Podczas wspólnego ogniska goście i wolontariusze będą mieli okazję poznać się i zintegrować. Dzień zakończy zaśpiewany wspólnie Apel Jasnogórski.

Podlasie jest miejscem wyjątkowym, ponieważ łączy różne kultury i tradycje. Posiada własne zwyczaje, klimat i przepyszną kuchnię. Nie od dziś wiadomo, że cieszy się dużym zainteresowaniem podróżnych, dlatego dzień czwarty został nazwany dniem turystycznym. Pielgrzymi będą mogli podziwiać uroki regionu. Odwiedzą m.in.: Białowieżę, Supraśl, Korycin oraz Kurowo. Wieczór umilą gościom występy zespołów Strona B, Sirion i Sióstr Jeremiasza. Koncerty odbędą się na placu przed Archikatedrą Białostocką.

Niedzielę pielgrzymi spędzą z rodzinami goszczącymi. Będzie to niezwykła okazja do wykazania się polską gościnnością oraz lepszego poznania siebie nawzajem. Przed Bazyliką Najświętszej Maryi Panny nastąpi zaprezentowanie przybyłych do Białegostoku narodów oraz kultur. Będzie to oficjalne zakończenie Dni w Diecezji.

- Ja wiem i wierzę w to, że to będzie piękny czas, bo to już jest piękny czas - mówi ks. Arciszewski. - To, ile się już dokonało przez te dwa lata, ile spotkań, ewangelizacji, modlitw, poruszeń i nawróceń. Choćby to, że dużą część wolontariatu stanowią ludzie, którzy nie byli wcześniej w żadnych wspólnotach, a teraz wspólnie z nimi się modlimy i przygotowujemy piękne Boże wydarzenie. Nie mam lęku, bo Pan Jezus jest z nami, a my z Nim.

Laura Maksimowicz

comments powered by Disqus