Aktualności

Zobacz więcej
Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

14 października 2016 r. zgodnie z tradycją lat ubiegłych, odbyła się pielgrzymka maturzystów ze szkół Archidiecezji Białostockiej do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Zgromadzeni zawierzali Maryi czas przygotowań do egzaminu dojrzałości, jego pozytywne zdanie oraz wybór właściwej drogi życiowej. Wydarzeniu przewodniczył ks. biskup Henryk Ciereszko. W pielgrzymce wzięli udział uczniowie szkół średnich, wychowawcy, nauczyciele, katecheci, księża i dyrektorzy szkół.

- Przyjechałam zawierzyć swoje intencje Matce Boskiej, żeby dodawała mi sił na każdy dzień podczas nauki do matury i się mną opiekowała – mówi Zuzia Lenkiewcz, uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Punktem rozpoczynającym spotkanie, o godzinie 15:00 w Bazylice,była wspólna Koronka do Miłosierdzia Bożego, po której odbyła się konferencja wygłoszona przez ks. Marka Solniczka, pod hasłem „Błogosławieni Miłosierni”. Przybyli poznali etymologię tych słów oraz zostali zapewnieni o tym, że miłosiernym może być każdy.

Następnie wszyscy zgromadzili się w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej , aby wspólnie przed Cudownym Obrazem odmówić modlitwę różańcową i powierzyć Maryi wszystkie swoje prośby.

- Wiara od zawsze była dla mnie czymś ważnym w życiu – swoimi wrażeniami dzieli się także inna maturzystka IV Liceum Ogólnokształcącego, Basia Romańczuk - Słyszałam, że na Jasnej Górze ludzie dostępują wielu łask. Przyjechałam tu z taką myślą, że po powrocie będę bardziej radosną i spełnioną osobą. Pielgrzymka była czymś wspaniałym, czego nie da się do końca opisać słowami, trzeba to przeżyć samemu.

Główne wydarzenie stanowiła koncelebrowana Msza Święta w Bazylice po przewodnictwem biskupa Henryka Ciereszko, który w kazaniu wygłosił słowa szczególnie skierowane do obecnych maturzystów.

Wieczorem na Jasnogórskich wałach odbyła się Droga Krzyżowa, której towarzyszyły rozważania i wspólny śpiew. Zebrani podążali z lampionami i to symboliczne światło złożyli pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

Pielgrzymowanie zakończyło się Apelem Jasnogórskim przed Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej i modlitwą wieńczącą spotkanie.

Pielgrzymka była okazją do rozmowy z bliźnim, odnowienia relacji, ale także stanowiła czas refleksji i zastanowienia nad sobą samym. W każdej chwili można było udać się do Wieczernika i tam skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

- Widzę, że młodzież bardzo potrzebuje wyciszenia, skupienia i spotkania z ludźmi, którzy również chcą zawierzać czas matury Panu Bogu. Bardzo się cieszę widząc, że to co robimy przez trzy lata na lekcjach religii ma odzwierciedlenie w tym czasie. Jeszcze większym powodem do radości jest, gdy młodzi ludzie, którzy nie chodzą do spowiedzi przez kilka lat, rozwijają się duchowo i można dostrzec w nich później zmianę postępowania – mówi Aneta Szlędak, katechetka.

Urszula Jabłońska

comments powered by Disqus