Aktualności

Zobacz więcej
Wieczór ze świętymi w białostockiej katedrze
fot. Joanna Organek

Wieczór ze świętymi w białostockiej katedrze

Zwyczajem lat ubiegłych 31 października w białostockiej katedrze w ramach wieczornego nabożeństwa zgromadziła się młodzież, by uczestniczyć w modlitwie za przyczyną świętych i błogosławionych.

Bohaterami tego wydarzenia byli: św. Jan Paweł II, bł. ks. Michał Sopoćko, bł. ks. Jerzy Popiełuszko i bł. Bolesława Lament. Ustawione na ołtarzu relikwie, wokół nich wizerunki świętych oraz delikatne światło lampionów nadawały wieczorowi wyjątkowego charakteru.

- Wcieliłam się w postać błogosławionej Bolesławy Lament. Było to niesamowite doświadczenie. Zmotywowało mnie to do bliższego poznania jej życiorysu. Czułam jej bliskość, jakby przez cały czas siedziała tuż obok. Cały Wieczór ze świętymi stanowił czas cudownego spotkania z wielkimi Polakami, którzy świadczyli o Bożym Miłosierdziu, a teraz wspierają nas w drodze przez życie, wskazując ścieżki prowadzące ku świętości – mówi Urszula Jabłońska, członkini Duszpasterstwa Młodzieży Betania.

Hasłem wiodącym spotkania były słowa z tegorocznych Światowych Dni Młodzieży - „Błogosławieni miłosierni”. Do tych słów nawiązywała odegrana przez grupę ewangelizacyjną Duszpasterstwa Młodzieży Betania pantomima, a także konferencja wygłoszona przez ks. Rafała Arciszewskiego – duszpasterza młodzieży archidiecezji białostockiej. Przypomniał on słowa homilii papieża Franciszka z Mszy Posłania z Brzegów, w którym Ojciec Święty na podstawie spotkania Jezusa z Zacheuszem, dawał konkretne przykłady jak nie przespać swojej wiary.

- Dużo dobrych treści, w których każdy z pewnością mógł znaleźć coś wartościowego dla siebie. Poparte dobrym i prawdziwym słowem konferencyjnym. Całość sprzyjała wspólnej modlitwie – mówi Piotr Kurstak, prowadzący scholę akademicką Adonai.

Ksiądz Rafał nawiązał też do postaci świętych i błogosławionych, którzy swoim życiem dawali świadectwo miłosierdzia. Po konferencji nastąpiła krótka prezentacja błogosławionych. Młodzież przebrała się za trzy postacie: bł. ks. Michała, bł. ks. Jerzego i bł. Bolesławę.

- Obecność przebranych osób za Błogosławionych pobudzała wyobraźnię i dawała do myślenia, że Ci konkretni ludzie będący już blisko Boga, są też blisko nas – mówi Marta Niemotko-Kurstak.

Druga część spotkania odbyła się w atmosferze modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. Adorację ze śpiewem i tekstami rozważań prowadziła schola akademicka Adonai. Na zakończenie każdy z uczestników mógł podejść i przez ucałowanie relikwii oddać cześć świętym i błogosławionym.

ks. Rafał Arciszewski

comments powered by Disqus