Aktualności

Zobacz więcej
Symbole ŚDM przekazane delegacji z Panamy

Symbole ŚDM przekazane delegacji z Panamy

Relacja z pielgrzymki do Włoch, w której wzięły udział trzy osoby z Betanii.

Cześć wszystkim!

Chcemy Wam opowiedzieć trochę o tym, co przeżyliśmy w ciągu ostatnich kilku dni. Nasza 3-osobowa delegacja - Dominika Czajkowska, Krzysiek Ejsmont i Ola Rynkiewicz - dumnie reprezentowała diecezję białostocką podczas przekazania symboli Światowych Dni Młodzieży.

Naszą podróż rozpoczęliśmy w Warszawie, zahaczając o Gliwice, a stamtąd przez Czechy oraz Austrię dotarliśmy do ojczyzny pizzy i pasty. Jednak szybko mogliśmy się przekonać, że we Włoszech nie wszystko kręci się wokół jedzenia.

Pierwszą noc spędziliśmy w 4-gwiazdkowym hotelu w nadmorskiej miejscowości Jesolo, gdzie niektórzy doświadczyli już pierwszych kąpieli morskich w tym roku. Następnie udaliśmy się do bajecznej Wenecji. Przechodząc wąskimi uliczkami mogliśmy podziwiać zabytkowe zabudowania, urokliwe kanały i poczuć osobliwy zapach tego miasta.

Na wieczór drugiego dnia osiągnęliśmy nasz główny cel podróży - Rzym. Podczas trzy dniowego zwiedzania dotarliśmy to takich miejsc jak Plac i Bazylika Św. Piotra, niezliczonej ilości fontann m.in. Fontanny di Trevi, Schodów Hiszpańskich, Koloseum, Forum Romanum, Lateranu, Bazyliki Św. Pawła za Murami i wielu innych "iconic" obiektów Wiecznego Miasta.

Podczas tego czasu doświadczaliśmy niesamowitej gościnności oraz otwartości Włochów i nie tylko, ponieważ ugoszczono nas w Domu Polskim, posmakowaliśmy jednej z najlepszych kuchni na świecie, dotknęliśmy skrawka historii, a także poznaliśmy wielu inspirujących ludzi ze wszystkich zakątków Polski, którzy byli naszymi towarzyszami pielgrzymki.

Kulminacyjnym punktem całego wyjazdu było oczywiście przekazanie ikony i krzyża ŚDM. W wigilię Niedzieli Palmowej uczestniczyliśmy w czuwaniu w kościele Matki Bożej Śnieżnej wraz z Ojcem Świętym, gdzie niektórzy z nas przeżyli spotkanie z Franciszkiem twarzą w twarz. Niedzielnej uroczystości towarzyszył podniosły charakter, ale przede wszystkim ogromne wzruszenie. Poleciało wiele łez, ale nie smutku, a radości. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Polska była gospodarzem XXXI Światowych Dni Młodzieży, czyli także Wam. Zarówno dla nas, jak i naszych przyjaciół z Panamy było to niesamowite doświadczenie, które zapamiętamy na pewno na długo. Nie da opisać się słowami jak Pan działa wsród nas, a szczęście związane z trwaniem z Nim i w Nim oraz dzielenie się tą radością wśród wszystkich narodów świata to skrawek Nieba na Ziemi.

Wczorajsze uroczystości były zamknięciem pewnego okresu w historii ŚDM. Jednak wszyscy wiemy, że aby kolejne drzwi mogły się otworzyć, musimy zamknąć poprzednie. Symbole lecą już do Ameryki Środkowej, a "Misja Panama" trwa w najlepsze, gdyż pierwsze znajomości, a także miejsca do spania mamy już zapewnione.

Dziś jeden z ostatnich punktów programu, czyli wizyta u św. Antoniego z Padwy, a jutro wyruszamy do Polski. Przekazujemy wszystkim najcieplejsze pozdrowienia i jesteśmy dumni z tego, że możemy reprezentować tak wspaniałą diecezję. Mamy nadzieję, że Wy również świetnie przeżyliście Diecezjalne Dni Młodzieży i wszyscy zobaczymy się na nich za rok. No, a za dwa lata w Panamie!

Z Bogiem!
Dominika, Krzysiek, Ola

comments powered by Disqus