Aktualności

Zobacz więcej
Recenzja książki o papieżu Franciszku

Recenzja książki o papieżu Franciszku

Jedni widzą w nim rewolucjonistę, osobę która całkowicie zmieni oblicze Kościoła. Dla innych to twardy tradycjonalista. Swoimi wypowiedziami wzbudza entuzjazm lub oburzenie. Kim jest Ojciec Święty?

Papież Franciszek niewątpliwie cieszy się ogromną popularnością, i to nie tylko wśród katolików. Znany jest z nieraz zaskakujących, głębokich i odważnych wypowiedzi. Myślę, że aby zrozumieć drugiego człowieka należy go dogłębnie poznać- historię jego życia, kraj gdzie się wychował, tradycje, kulturę. Kompendium wiedzy na temat Ojca Świętego może stanowić książka w formie wywiadu autorstwa Francesca Ambrogetti i Sergio Rubin pt. ,,Jezuita. Papież Franciszek”. Powstawała ona przez 3 lata, kiedy to dziennikarze spotykali się z arcybiskupem Bergolio i zadawali mu pytania dotyczące życia osobistego, moralności, Argentyny i Kościoła.

Niezwykłą właściwością tej książki jest płynność z jaką papież w swoich wypowiedziach przechodzi od osobistych wspomnień do problemów dotyczących współczesnego świata -bezrobocia i pracoholizmu, szkolnictwa, przebaczenia, jedności.

Książka jest napisana prostym i lekkim stylem, co nie znaczy że jest łatwa. Czy można jednak z łatwością mówić o dramatach ludzkich, takich jak wojna czy ubóstwo?

Papież nie owija w bawełnę. Szczerze i otwarcie mówi o obecnym Kościele i świecie. Z niezwykłą pokorą i prostotą opowiada także o własnych błędach, grzechach, upadkach. Przedstawia historię swej ojczyzny, jej dramatyczne momenty i swój udział w tych wydarzeniach.

Moim zdaniem jednymi z najciekawszych rozdziałów, są te poświęcone jego życiu osobistemu. Opowieści o rodzinie, tradycjach i zwyczajach w niej panujących, szkole, miłości, pracy a także rozeznawaniu powołania. Papież mówi o swoich pasjach i zainteresowaniach: muzyce, literaturze, sztuce, podróżach, przyjaźniach.

Jakim człowiekiem jawi się w tej książce Ojciec Święty? Na te pytanie i wiele innych (które być może plączą Ci się po głowie) znajdziesz odpowiedź w tej niezwykłej książce. Sięgnij po nią a poznasz Franciszka!!

A oto krótki fragment książki, aby Was zaintrygować:

Co ratowałby Ksiądz w pierwszym rzędzie, gdyby wybuchł pożar?

Brewiarz i kalendarz. Bardzo bym żałował, gdybym je stracił. W kalendarzu notuję wszystkie zobowiązania, adresy, telefony. Jestem też bardzo przywiązany do brewiarza; to pierwsza rzecz, jaką otwieram rano, i ostatnia, jaką zamykam przed snem.

comments powered by Disqus