Aktualności

Zobacz więcej
Wiara o młodym obliczu - obchody 33. ŚDM [GALERIA]
fot. Asia Organek

Wiara o młodym obliczu - obchody 33. ŚDM [GALERIA]

| Autor: Ks. Rafał Arciszewski

„Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” – te słowa przyświecały tegorocznym Światowym Dniom Młodzieży w Archidiecezji Białostockiej.

Blisko 400 młodych osób zebrało się na hali sportowej Zespołu Szkół Katolickich na wspólnym świętowaniu.

Wspólną modlitwę rozpoczął Ksiądz Arcybiskup Tadeusz Wojda, zachęcając do radosnego przeżywania całego spotkania.

Jednym z zaproszonych gości był Bartek Krakowiak z Warszawy, który w mocnym świadectwie dał przykład, że kto raz zaufa Panu Bogu, to choćby mocno dotknął dna, i tak będzie pragnął powrotu do Boga.

Dzielił się czasem sprzed nawrócenia, aż po decyzję pozostawienia wszystkich swoich spraw i wyruszeniu w drogę. Celem jego wędrowania okazało się Medjugorje, do którego szedł pieszo z Warszawy blisko dwa miesiące. Świadectwo Bartka poruszyło serca młodych ludzi, którzy słuchali Go z zapartym tchem.

- Uważam, że Maryja jest niedoceniana, a jest świetną pośredniczką między nami a Bogiem. Dotknęło mnie w tym świadectwie, że właśnie do Niej szedł Bartek, by odnaleźć na nowo siebie, a także relację z Bogiem – dzieli się Bartek Maliszewski, uczestnik tegorocznego spotkania.

- Bardzo do mnie to świadectwo przemówiło, bo każdy ma jakąś ciemność w sercu. Piosenka Tau „Jestem z Tobą”, która była jednym z punktów zwrotnych w życiu Bartka, też mi w pewnym momencie życia pomogła – dodaje Agnieszka Bagińska z parafii św. o. Pio.

Koronka do Bożego Miłosierdzia poprzedziła ważne wydarzenie dla wielu młodych artystów, którzy w tym roku zmierzyli się w VI Edycji Festiwalu Palm. Ks. Arcybiskup Tadeusz Wojda, Pan Prezydent Tadeusz Truskolaski, i Pani Kurator Oświaty Bożena Dzitkowska wręczali nagrody i wyróżnienia w kategoriach: przedszkolnej, szkolnej, rodzinnej i pozaszkolnej. Na miejscu został też rozstrzygnięty konkurs na najwyższą palmę.

Wręczone zostały również nagrody za udział w Grze Miejskiej, która odbyła się w godzinach przedpołudniowych na terenie centrum miasta Białegostoku. 63 uczestników w 13 drużynach podjęło się rywalizacji w grze, której w tym roku patronował św. Stanisław Kostka. Młodzież w sześciu punktach wskazanych na mapie, miała do wykonania szereg zadań, których inspiracją stały się ważne momenty z życia Świętego. Dobra pogoda była przy tym wyśmienitą zachętą do czasowej rywalizacji. Siedem drużyn było nagrodzonych.

Podsumowaniem spotkania był koncert rapera Arkadio. Specjalista od rapu i freestyle z Nowego Sącza w programie ewangelizacyjnym „Rób to co kochasz” przekonywał na przykładzie swojego życia by nie bać się realizować marzenia - razem z Panem Jezusem.

- To dobrze, że gra miejska dotyczyła św. Stanisława Kostki. Wiele informacji o świętym było „przemyconych” w formie rozrywki. Młodzież, której jest patronem, mogła lepiej poznać jego postać – mówi Bartek.

Zwieńczeniem święta była msza święta w Archikatedrze pod przewodnictwem ks. Abp Tadeusza Wojdy. Posługę muzyczną pełniła młodzież pochodząca z różnych wspólnot i parafii.

- Cieszę się, że mogłam posługiwać na mszy z udziałem arcybiskupa. Czułam, że Bogu się podoba, że nie śpiewamy dla własnej chwały, tylko dla Niego. I mimo że ja jestem mała, to mogę Mu siebie dać – dzieli się Agnieszka Bagińska, dyrygentka.

comments powered by Disqus