Wspólnoty

Zobacz więcej
Harcerze
Harcerze

Harcerze

Opiekun: ks. hm. Tomasz Kozłowskiwww: http://bialystok.zhp.pl/

W archidiecezji białostockiej wielu młodych ludzi w wieku od 6 do 106 lat chodzi w harcerskich mundurach. Mundury niekiedy się różnią, ponieważ na Podlasiu działają 3 organizacje harcerskie: Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i Skauci Europy... W skrócie ZHP, ZHR i Zawiszacy ;)

(fot. Maciej Tarasiewicz)


Pierwsze jest pierwsze czyli początki harcerstwa...
Pierwsza drużyna harcerska powstała ponad 2000 lat temu na Bliskim Wschodzie, była to drużyna wodniacko-wędrowna, na początku było to tylko 12 wędrowników (spotykanych w literaturze pod mianem Apostołów)+ drużynowy czyli Jezus Chrystus, który pochodził z Nazaretu. Po trzech latach działalności tej drużyny na wodach jeziora Galilejskiego i okolic tego akwenu oraz w Jerozolimie, przez promowany styl życia liczebność w szeregach pierwszej drużyny wzrosła ogromnie. Następnie niejacy Andrzej i Olga Malkowscy wraz z przyjaciółmi wszczepili harcerstwo na ziemie polskie, które przybrało z biegiem czasu nazwę Związek Harcerstwa Polskiego, a potem powstała cala reszta organizacji :)


Czym jest harcerstwo?
To styl życia, metoda wychowawcza, służba, przyjaźń, ogromna ilość przygód, wyzwań i radości. W Przyrzeczeniu Harcerskim przyrzekamy, by "...całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu". Służbę Bogu pełnimy nie tylko będąc w mundurze i nie tylko podczas uroczystości kościelnych i państwowych, ale także w codzienności.

(fot. Maciej Tarasiewicz)


Na terenie archidiecezji białostockiej wzrost duchowy harcerzy wspomaga duszpasterstwo harcerskie, w którego skład wchodzą księża, alumni i zespoły wychowania duchowego działające przy harcerskich hufcach. Duszpasterzem harcerskim w archidiecezji białostockiej jest wieloletni harcerz i młody kapłan ks. hm. Tomasz Kozłowski. Harcerze i harcerki uczestniczą w wielu obozach, biwakach, zimowiskach, rajdach... A także rekolekcjach i kursach, gdzie poznają bliżej Jezusa :) Jednym z najbardziej obleganych kursów przez druhny i druhów jest Harcerski Kurs Alpha, który swoją pierwsza edycję miał w Białymstoku. obecnie Harcerski Kurs Alpha jest znany nie tylko na Podlasiu wśród ZHP, ZHR i Zawiszaków, ale także w Warszawie i innych miastach, w których można spotkać harcerzy. Jeśli chcesz zaznać przygód na łonie natury i nie tylko, poznać wspaniałych ludzi na których można polegać jak "na Zawiszy", rozwijać swoje talenty, pasje, a przy tym nieść pomoc innym i wzrastać nie tylko duchowo to zapraszamy Cię do wstąpienia w nasze szeregi :)

Zapraszamy do obejrzenia naszych stron:
http://bialystok.zhp.pl/
http://www.harcerki-pwnh.xorg.pl/
https://m.facebook.com/SkauciEuropyBialystok

A stronę Harcerskiego Kursu Alpha warto (koniecznie) polubić ;)

https://m.facebook.com/Harcerski-Kurs-Alpha-458310577627721/

(fot. Maciej Tarasiewicz)

(fot. Maciej Tarasiewicz)